Otse põhisisu juurde

AARNE MÄE, ajakirjanik ja luuletaja

Hakatuseks viktoriiniküsimus: kas te teate, milline romaan algab sõnadega „Väikesesse alevisse hakkas saabuma sügis“? Õige! See on Mati Undi „Hüvasti, kollane kass“.

Kui jätta kõik need noorsoojutustused ja kooli kohustuslik kirjandus kõrvale, siis just see romaan, mis oli pandud 1985. aastal pruunide kaante vahele Mati Undi „Valitud teoste“ sekka, on olnud mu suurimaks suunamudijaks, nagu praegu on tavaks öelda.

Tol ajal muidugi sellist väljendit ei tuntud, aga kõige selle kirjeldamiseks polegi suuri sõnu vaja, sest ainuüksi praegugi (40 aastat hiljem!), viib see teos mind magusasse nostalgiasse.

Ja võttes kätte selle - juba karvaseks kulunud kaantega – raamatu, kõlab kõik nõnda, justkui paneks plaadimängijasse ükskõik, millise biitlite albumi.

Siinkohal pole mõtet tolle Mati Undi esikteose, mille autor ise on nimetanud „naiivseks romaaniks“, sisu ümber jutustada, kuid omaette tähenduslik on tõik, et autori alter ego kannab nime Aarne. Kuid see on pigem juhuslik ja ebaoluline detail.

Olles ise oma raamatuid ajas ja ruumides sorteerinud tähtsamate ja vähemtähtsamate järjekorda, on just see „Mati Undi Kogutud teosed 1“ alati Piibli, Hesse ja omaenda tagasihoidliku luulevihiku kõrval olulisemal kohal.

Ehkki „kollase kassi“ lugu on kirja pandud 4-5 aastat enne minu sündi (või just seepärast), tajun ma sealses pisut närviliseski või hakkivas keelekasutuses just sama, mida kohtasin laulva revolutsiooni ajal ajakirjas „Vikerkaar“ või nüüd suhteliselt uue lainena taas peale tulnuna. See on minu jaoks lihtne, arusaadav ja kõnetav. Ja sel moel sugestiivne ning kodunegi.

Mati Undi kirjanikutalendi austajana olin isegi pisut pettunud, et temas heidelnud võitluses kirjaniku ja lavastaja vahel, sai lõpuks võitu viimane.

Oi, siiski oli mul au loojaga kohtuda ka siin - Rakveres, kui ta lavastas millenniumivahetuse paiku Pikas tänavas võrratut „Majahoidjat“. Kes oleks võinud seda tõsiasja uskuda, kui neelasin keskkoolipoisina maalt linna läinud noore Mati Undi meeleolusid eneseotsingutes läbi oma minategelase ühes mu lemmikromaanis…


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

ROBERT SALEP, spordikorraldaja

Erinevaid Eesti autoreid ja teoseid on loetud ja uuritud aegade jooksul üksjagu. Tõenäoliselt on üks mõnusamaid ja humoorikamaid lugusid Andrus Kivirähki raamat „Rehepapp“ .  Seda teost on äraütlemata mõnus lugeda ning toob halli argipäeva rõõmu ja vaheldust. Esimest korda lugesin seda kooliajal, kuid pärast keskkooli lõppu on see raamat nii mõnigi kord kätte sattunud.  Ajaloo huvilise ja sõbrana jättis kooliajal väga sügava mulje ka Eduard Bornhöhe „Tasuja“ , mis sai ka korralikult kapsaks loetud.  Kui mõelda luulele, siis esimene nimi mis tahest tahtmata pähe hüppab on meie Eesti oma Contra , kelle humoorikad kirjutised on ka päris kergelt meeldejäävad. Mäletan siiani, kuidas kirjandustunnis kandsin ette luuletust Enesetapjate klubi ning kirjanduse õpetaja ei olnud teps mitte nii rõõmus kui võiks arvata. 

LIISA PUUSEPP, Rakvere Riigigümnaasiumi direktor

Lugemine ei ole minu jaoks olnud võõras tegevus – kodus olevate raamatute hulk toetas nii lapsepõlves kui ka nüüd vägagi lugemishuvi. Lapsena sukeldusin enamasti seiklusraamatutesse ja mingil hetkel ma lugesin nii palju, et isetehtud taskulambiga (kandiline patarei ja pisike lambipirn) olin teki all koos raamatutega. Seikluste kõrval olid ka raamatud loodusest – Fred Jüssi „Räägi mulle rebasest“ ja Viktor Masing „Sinasõprus tammega“ , tolleaegseid noorteentsüklopeediaid (ENEKE) võtsin ka lugeda.  Koolis tuli lugeda ka selliseid raamatuid, mis lugemise hetkedel väga ei köitnud. Ilmselt tekitas selle tunde paljuski ka see, et ma ei mõistnud päriselt, miks üks või teine raamat vajalik on ning kuidas koolitunnis seda tagasisidestada tuli – sees oli ilmselt teatud kohustusliku kirjanduse eelhäälestus. Nii näiteks olen jõudnud Juhan Liivi teoste mõistmiseni alles täiskasvanueas. On olnud palju raamatuid, mis on silmi avanud ning mingeid mõtteid paika loksutanud, midagi sellist, mis otse...

AIN KÜTT, kirjanik ja Sagadi mõisa muuseumi juht

  Aastal 1982 läksin mina esimesse klassi. Eks olid selleks ajaks loetud nii mõnedki raamatud, muidugi sellised, mida selles vanuses lapsed tollal ikka lugesid. Kuid samal, 1982. aastal nägi ilmavalgust selline teos nagu „Professor Lillepooli kroonika“ , autoriks Herta Laipaik . Ja see on nüüd küll selline teos, mida võin tagantjärgi enda jaoks vägagi oluliseks pidada. Loomulikult ei tormanud ma nimetatut kohe peale ilmumist lugema, sinna läks veel mõnedki aastad aega ja lugu ise ongi mõeldud natuke vanematele koolilastele, kui üks esimese klassi jõnglane. Tegelikult juhatas mind selle raamatuni üks hea klassivend, kes oli nimetatut lugema hakanud ja seda põhjusel, et teda köitsid põnevad illustratsioonid. Surnupealuud, salapärased märgid, põnevad kaardid ja muu sellesarnane. Iseloomustavad hästi lugu, kus kaks kuuenda klassi poissi satuvad kogemata koos omapärase professoriga põnevate ja kaasahaaravate sündmuste keerisesse.  Raamatut ennast on liigitatud tihtipeale ka ulmekir...